14 жовтня — День Українського козацтва


14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. І водночас цей день відзначається Днем українського козацтва. У незалежній Україні це свято офційно існує з 1999 року (наказ Президента України від 7 серпня 1999р.), але неофіційно святкується вже декілька століть.

Кожен в Україні чув про козаків. Про них написано багато наукових книжок і художніх творів, знято фільмів. Про козацький рід і його ватажків говориться в урочистій пісні нашої держави – гімні України. Козаків можна побачити на парадах українського війська, їх зображення є на українських грошах та поштових марках. А про малого хлопця і дорослого парубка, що вміє відстояти свою честь і захистить слабшого, старого, жінку, у нас кажуть: справжній козак. Козак в уявленні українця – це звитяжний воїн, що не розлучається з шаблею, захисник Вітчизни, оборонець прав, віри, звичаїв та гідності кожного, хто живе під небом України.

Унікальність нашої історії і нашого народу полягає в тому, що в козацтві виявився творчий і волелюбний дух наших предків. Багато хто з нас сьогодні має  козацькі прізвища. Через козацтво створювалася наша історія, і кожен з нас не тільки причетний, а й відповідальний за неї.

Постійні напади татар зі степу змушували українців боронити своє житло й майно. За підтримки турків кримські татари смертельними вихорами налітали на українські землі, забираючи в полон найкращий цвіт нашого народу: дітей, дівчат, молодих чоловіків,  щоб продати їх у рабство. Українці могли просто зникнути з лиця землі, якби не знайшли якихось способів боронитися. Ставши помітною воєнною силою пізнього Середньовіччя, козаки виступали як оборонці своєї землі від агресивних кочівників степу, що загрожували не тільки Україні, а й сусіднім країнам: Польщі, Молдові, Угорщині, Австрії.

До того ж і влада чужоземців ставала дедалі жорстокішою. Українці, які звикли до свободи, шукають виходу. Найбільш енергійні та завзяті ідуть у степи, за Дніпровські пороги – на Запоріжжя. Там у вільних, але дуже небезпечних місцях і виникає український різновид європейського лицарства, особливий воєнний стан – козацтво. Мабуть, основу його складали шляхтичі, що мали військовий досвід, набутий ще за часів Київської Русі.

Поступово козацтво розросталося. Дніпровські степи потребували сміливих і талановитих вояків, вільних  та відчайдушних людей. Козаків ставало дедалі більше, в них з’явилася чітка військова структура – вони об’єдналися в загони, вибрали собі ватажків, почали будувати свої укріплення на незаселених землях Запоріжжя. Через ці землі татари не раз атакували українські землі й землі Московії. Козаки заважали  їм у цьому. Вони відбивали у татар полонених селян, відбирали в них награбоване майно. Постійна небезпека та ймовірність раптових військових дій загартували їх і зробили безстрашними воїнами. (Інформація з книги Лепко В.І. Українське козацтво [Текст]/Рец. В.Г. Гітін. — Харків: ПП «Торсінг плюс», 2008. — 95с., іл.)

 

Цікаво, що святкування Дня українського козацтва збігається зі святом Покрови Пресвятої Богородиці. З давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Запорожці мали на Січі церкву на честь Покрова Пресвятої Богородиці, з її іконою. Окрім того, споконвіку на свято Покрови Пресвятої Богородиці в Україні відбувалася Велика рада, яка обирала гетьмана та визначала, як козацтву жити далі.

http://photo.ukrinform.ua/ukr/current/photo.php?id=152659

До Дня українського козацтва пропонуємо вам ознайомитися з новими книгами

з фонду нашої бібліотеки:

Апанович, О.  Козацька енциклопедія для юнацтва: Книга статей про історичне буття українського козацтва [ Текст]  / О. Апанович; упоряд., текстол. підготов О.Яремійчук; наук. ред., авт. післямови Ю.Мицик. — К. : Веселка, 2009. — 719 с. : іл. — (в опр.)

Липа, К.  Військо Богдана Хмельницького  [Текст] / К. Липа; О. Руденко ; фото А. Шарапа. — К. : Наш час, 2010. — 63 с. : іл. — (Жива історія). — (в пер.)

Середюк, О.  Лицарі сонця [Текст]: історичний нарис / О. Середюк. — Луцьк : ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2008. — 476 с. : іл. — (в пер.)

Яворницький Д.I. Вольностi запорозьких козакiв/Пер. З рос.Т.С.Завгородньоi;Передм.В.С.Мороза;Худож.оформл.А.П.Дерев`янка [Текст] / Яворницький Д.I. — Днiпропетровськ : Сiч, 2002. — 359 с. — (в опр.)

З цими та іншими не менш цікавими  книгами  можна ознайомитися у читальній залі

Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка.

Ми завжди чекаємо на вас!

14 жовтня — День Українського козацтва: Один комментарий

  1. ДУЖЕ ЦІКАВО І ПІЗНАВАЛЬНО НИКОЛИБ НЕДИЗНАЛАСЯ ПРО ДЕНЬ КОЗАЧЕЦТВА

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s