Щедрий вечір, добрий вечір: святкуємо Маланку


У ніч з 13 на 14 Січня неофіційно відзначають Новий рік за старим стилем. У цей день на церковному (юліанському) календарі стоїть дата 1 січня. У народі 13 січня відомий також як Щедрий вечір, день Святої Меланії, Васильєв вечір. У цей день на стіл готують щедру кутю, яку заправляють салом, смальцем або вершками.

Діти вночі щедрують по сусідніх будинках, а молодь вбирається в Маланку або козу. На наступний день вранці ходять посівати, а дівиці вночі гадати на долю і суджених.

 

Як зародилося свято

У Ладо, слов’янського бога всеєдиного порядку, вірного шлюбу, любові та сімейного достатку, який став першим із богів, які живуть на землі, крім сина була дочка. Через надзвичайну красу і милість, її так і називали — Миланкою або Лелею.

Одного разу, коли бог Місяць, коханий красуні, був на полюванні, її викрав із срібного терема лютий змій і запроторив у підземне царство.

Горював Ладо і все божественне сімейство, і ця гіркота гасила світло, яке вони несли людям.

Проте з’явився славний богатир Васильчик, який звільнив з підземного царства Миланку й згодом став її чоловіком.

Так, в народі театральними постановками і щедрим столом почали відзначати свято повернення Миланки, а відповідно божественного порядку і світла на землі.

При цьому важливо: стіл мав бути багатим, оскільки вважалося, що в цей день за нього разом з господарем будинку сідали всі божества разом з душами померлих предків.

Крім того, на наступний день після Щедрого вечора колись випадав початок нового року. Це також позначилося на традиції.

Потім, з приходом на наші землі християнства, свято почали пов’язувати з житієм преподобної Меланії та різдвяними святками.

Справа в тому, що 13 січня в православному календарі — день поминання відповідної святої, а на наступний за ним випадає велике свято Обрізання Господнього, яке збігається з днем святого Василя.

https://ua.112.ua/golovni-novyni/vykradennia-dochky-boha-lado-istoriia-ta-suchasni-tradytsii-sviatkuvannia-malanky-abo-shchedroho-vechora-521313.html

https://www.unian.ua/lite/holidays/malanka-abo-shchedriy-vechir-2021-privitannya-zi-shchedrim-vechorom-11282741.html

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s