90 років з Дня народження Еміля Январьова


У 2021 році поету Емілю Январьову виповнилося б 90 років. На сайті Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка є сторінка, присвячена Емілю Январьову.

Народився 30 січня 1931 року в Миколаєві в родині палітурника. В роки війни разом з родиною евакуювався до Середньої Азії в Узбекистан. Після звільнення Миколаєва у 1944 році повернувся до рідного міста.

У 1952 році закінчив російське відділення філологічного факультету Миколаївського педагогічного інституту (заочно), а 1953 року — Літературний інститут імені Горького при Спілці письменників СРСР (семінар Ярослава Смелякова, заочно).

Тривалий час працював вчителем російської мови і літератури в середній школі робітничої молоді № 5 (1952—1972).

Перебував на творчій роботі. Зокрема, керував літературним об’єднанням Миколаївського клубу медпрацівників «Рефлектор» (1972—1991).

Перші вірші були надруковані в миколаївських газетах «Південна правда» та «Бугская заря» у 1948 році. До 1952 року друкувався під своїм власним прізвищем Штемберг, а потім взяв псевдонім Январьов.

З 1955 року почав постійно друкуватися в збірниках «День поэзии», альманахах, журналах «Юность», «Радуга».

У 1967 році у видавництві «Советский писатель» вийшла друком перша збірка віршів «Переправа». Потім одна за однією виходять збірки поезій «Настоящее время» (1971), «Действующие лица» (1972), «Открытый урок» (1975), «Корабельные баллады» (1977), «Школа взрослых» (1979), «Почерк» (1981), «Мера сил» (1984), «Эхо на площади» (1987), «Новый адрес» (1989), «Ольвийский причал» (1991), «Стихи мои младше меня» (2000), «Стечение обстоятельств» (2001).

У спіавторстві з поетом М. Владимовим написав драму «Це було в Миколаєві» (1960).

Один із організаторів Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України. Є. Январьов активно підтримував творчу молодь, ініціював вступ обдарованих до організації, ініціював низку видавничих проєктів. Зокрема, відроджено літературні журнали, підготовлено літературні антології про Миколаїв, надруковано твори відомих місцевих авторів, організовано наукові конференції, а також постійні і досить популярні зустрічі письменників змешканцями міста й області.

У 1997 році в миколаївському видавництві «Возможности Киммерии» вийшла поетична збірка «Документ», за яку Е. Январьову присуджена Всеукраїнська літературна премія ім. М.Ушакова (1999).

Був одним із авторів Миколаївського літературно-художнього альманаху «Письмена». Також був ведучим рубрики «Журнальний столик» у міській газеті «Вечірній Миколаїв».

Після смерті Е. Январьова у видавництві ЧП «Гудим» вийшла книга «Подлинник», до якої увійшли вірші, написані в останні роки життя. Також вийшла книга його публіцистики «Журнальный столик».

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s