170 років з дня народження Аліси Лідделл


4 травня 2022 року виповнюється 170 років з дня народження Аліси Лідделл, дівчинки, для якої Льюіс Керолл написав книги «Аліса в країні чудес» і «Аліса в Задзеркаллі».

У січні цього року виповнилося 190 років з дня народження самого Льюїса Керрола. З цієї нагоди пропонуємо переглянути власні електроні ресурси Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменко.

«Все, що сказано три рази, стає істиною»: віртуальна подорож по сказках Льюїса Керрола. До 190-ї річниці з дня народження«.

 

Цікаву інформацію про саму Алісу Лідделл, як прототипа героїні відомих книг, можно знайти на сторінці «Алиса Лидделл & Алиса» яка є частиною ресурсу  «Людина, яка потрапила в книгу: : вебліографічний літературний експресс«.

Аліса Лідделл була четвертою дитиною Генрі Лідделла — філолога-класика, декана одного з коледжів в Оксфорді і співавтора відомого грецького словника «Лідделл-Скотт», — і його дружини Лорін Ханни Лідделл (у дівоцтві Рів). У Аліси були два старші брати — Гаррі (нар. 1847) і Артур (нар. 1850 — загинув від скарлатини в 1853 році), старша сестра Лоріна (нар. 1849) і ще шість молодших братів і сестер, включаючи молодшу сестру Едіт (нар. 1854), з якою вона була дуже близька.

Після народження Аліси її батько, який до цього був директором Школи Вестмінстер, був призначений на пост декана Christ Church, і в 1856 році сімейство Лідделл переїхало до Оксфорда. Незабаром Аліса зустріла Чарльза Лютвіджа Доджсона, який зіткнувся з її сім’єю 25 квітня 1856, коли фотографував собор. Він став близьким другом сім’ї.

Аліса росла в товаристві двох сестер — Лоріна була старша на три роки, а Едіт була молодша на два. На свята разом з усією родиною вони відпочивали на західному узбережжі північного Уельсу в заміському домі «Пенморфа» (нині готель «Gogarth Abbey») на Західному Березі Лландідно в Північному Уельсі.

У батька Аліси вчилися багато чудових художників, він був другом королівської сім’ї. Отроцтво і юність Аліси збіглися з розквітом творчості прерафаелітів (попередників модерна). Вона займалася малюванням, а уроки живопису їй давав Джон Рескін, відомий художник і найвпливовіший англійський художній критик XIX століття. Рескін виявив у Аліси хист до малювання. Вона зробила кілька копій його картин, а також картин його друга Вільяма Тернера, великого англійського живописця. Пізніше Аліса позувала Джулії Маргарет Камерон — фотохудожниці, чию творчість зараховують до золотого віку англійської фотографії.

За деякими даними, містер Доджсон звертався до батьків Аліси з проханням дозволити йому просити її руки, коли вона подорослішає. Проте точних даних про це немає. Цілком можливо, що це частина «міфу Льюїса Керролла і Аліси», що виник пізніше. Відомий також інший «міф»: в юнацькі роки Аліса разом з сестрами відправилася подорожувати по Європі, й у цій поїздці вони зустрілися з Принцом Леопольдом, молодшим сином Королеви Вікторії, коли він жив в Крайст-Черч. Згідно з «міфом» Леопольд закохався в Алісу, але докази цього факту маловагомі. Факт, що сестри Лідделл з ним зустрічалися — реальний, але сучасні біографи Леопольда вважають, що є більша ймовірність того, що він був захоплений її сестрою Едіт.

У віці 28 років Аліса вийшла заміж за крикетиста Реджинальда Харгрівса (Reginald Hargreaves) у Вестмінстерському абатстві[9]. Від Харгрівса вона народила трьох синів — Алана Ніветона Харгрівса, Леопольда Реджинальда «Рекса» Харгрівса (обидва загинули в Першій Світовій Війні) і Керіла Лідделла Харгрівса (існує версія, що його назвали на честь Керрола, проте самі Лідделли заперечують це), і дочку Роуз Лідделл Харгрівс. У шлюбі Аліса була типовою домогосподаркою і стала першим президентом Жіночого інституту при селищі Емері-Дон.

Останній раз вона зустрілася з Чарльзом Доджсоном в 1891 році, коли разом з сестрами відвідала його в Оксфорді.

У вірші, наведеному в ув’язненні «Аліси в Задзеркаллі», одному з найкращих поетичних творів Керрола, він згадує човнову прогулянку з трьома дівчатками Лідделл, коли він вперше розповів «Алісу у Дивокраї». Вірш написано у формі акровірша: з перших букв кожного рядка складається ім’я — Аліса Плезнс Лідделл.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s