29 січня — День пам’яті героїв Крут


29 січня — День пам’яті Героїв Крут (День пам’яті полеглих у бою під Крутами) — пам’ятна дата боротьби за незалежність України.

 


Бій між Армією УНР і Червоною гвардією, що відбувся 16 (29) або 17 (30) січня 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина, був успішним для оборонців української державності — наказ командування було виконано, стрімкий наступ ворога наші зупинили, а здійснюючи організований відступ, зруйнували за собою колії й мости. Московські нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Берестейський мир, який врятував молоду українську державність.

У березні 1918 року, після підписання Берестейського миру, з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій Могилі в Києві.

Подвиг Героїв Крут став частиною української історичної пам’яті та важливою складовою в національно-патріотичному вихованні молоді.

В Україні відзначення бою під Крутами розпочалися лише напередодні проголошення її незалежності. 29 січня 1991 року з ініціативи Народного руху України, за участі В’ячеслава Чорновола, Студентської спілки, Товариства української мови, інших національно-демократичних організацій в Крутах було встановлено березовий хрест та відбувся перший невеличкий громадський мітинг.

4 лютого 1999 року рішення № 127/228 «Про відзначення пам’яті героїв Крут» ухвалила Київрада.

З ініціативи правління ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка, яке звернулося до Президента України Л. Д. Кучми, 24 січня 2003 року було видане відповідне розпорядження № 12/2003-рп «Про вшанування пам’яті героїв Крут». Документом було передбачено, серед іншого, впорядкування пам’ятних місць, організацію виставок, присвячених подвигу патріотів, проведення тематичних вечорів, конференцій тощо у вищих, у тому числі військових, навчальних закладах, широке висвітлення у засобах масової інформації заходів щодо вшанування пам’яті Героїв Крут.

У період президентства Віктора Ющенка відзначення роковин бою під Крутами перетворилося на масштабну подію. У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут». Участь у велелюдних урочистостях брали вищі посадові особи держави, політики, представники громадськості.

Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові Верховної Ради України № 261-VII від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами».

У Києві традиційно 29 січня патріотичні організації проводять вшанування пам’яті героїв Крут. Збір відбувається біля станції метро «Арсенальна». Початок скорботної ходи, як правило, о 12.00 — від станції до Аскольдової могили, де відбувається мітинг-реквієм.

У травні 2022 р. в місті Городок Хмельницької обл. вулицю Тургєнєва перейменували на вулицю Героїв Крут.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s